Novinky - diaľničná známka

Čo je diaľničná známka (Vignette SK) v aplikacií Waze?

V decembri 2018 bola do nastavení Waze pridaná funkcia „Povolenia a diaľničné známky“. Prepínač „Vyhnúť sa spoplatneným úsekom“ bol nahradený prepínačom „Vyhnúť sa mýtnym poplatkom. Pre jazdu po diaľniciach v krajinách, ktoré používajú spoplatnenie formou paušálnych diaľničných známok (napr. Slovensko, Česko, Rakúsko…), je potrebné v nastaveniach aplikácie pridať diaľničnú známku. Bez nej sú diaľnice pre Waze nezjazdné.

Dostupnosť

Funkcia diaľničná známka (Vignette) je dostupná v týchto krajinách:
Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Nemecko, Bulharsko, Švajčiarsko, Taliansko a Rumunsko.

Aktivácia diaľničnej známky (Vignette SK) v apke (verzia 4.26 a vyššie)

1. Kliknite na ikonku nastavenia
2. Kliknite na kategóriu povolenia a diaľničné známky
3. Kliknite na kategóriu zobraziť všetky známky a poplatky alebo vyberte z možnosti (Dz. v okolí)
4. Vyhľadajte a kliknite na položku Vignette SK - Diaľničná známka

Dodatočné informácie

Voľba „Vyhnúť sa diaľniciam a cestám pre mot. Vozidlá“ vyradí z navigovania všetky diaľnice a cesty pre motorové vozidlá vr. nespoplatnených úsekov bez ohľadu na to, že je aktivovaná známka pre danú krajinu.

V krajinách, kde sa platí formou mýta (Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko, Poľsko atď.) Je použitie týchto diaľníc ovplyvnené prepínačom „Vyhnúť sa mýtnym poplatkom“ bez možnosti rozlíšenia jednotlivých krajín.

V Rakúsku sú okrem diaľníc spoplatnených známkou ešte viaceré tunely, ktoré sú spoplatnené klasickým mýtom. Ak sa im chcete vyhnúť, zapnite voľbu „Vyhnúť sa mýtnym poplatkom“.

V Maďarsku popri celoštátnej známke (Vignette HU) existujú aj ročné župné známky (v nastaveniach sa dajú nájsť pod názvom E-matrica + názov župy).

V Rumunsku a Bulharsku je známka vyžadovaná aj pre bežné cesty.

Copyright © Wazer.sk

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. informácie o používaní súborov cookies